Uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

agroturystyka jurajska

Nasz Dom na Jurze jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Jura, inaczej Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, to pas o długości 80 km rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Obszar niezwykły, głównie ze względu na swoją geologiczną historię. Dzięki temu, że niejednokrotnie stanowił on dno morza, możemy dziś podziwiać nietypowo uformowane skały wapienne, liczne jaskinie oraz zjawiskowe pasy wzniesień ukształtowane przez ruchy górotwórcze, które są jednym z najpopularniejszych w Polsce miejsc do wspinaczki.

Do najpiękniejszych terenów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej należą między innymi Dolina Prądnika z Pieskową Skałą, Dolina Sąspowska oraz Szlak Orlich Gniazd, na którego trasie odnajdą Państwo niezliczone ruiny wspaniałych zamków i warowni, na przykład zamek w Ogrodzieńcu. Dodatkowo rejon na południe od Częstochowy to miejsce, w którym można odnaleźć najwięcej jaskiń w Polsce.

Częstochowa

agroturystyka jurajska

Noclegi w naszym Domu na Jurze stwarzają Państwu świetną okazję do zwiedzenia niezwykłego miasta, jakim jest Częstochowa.
Najbardziej znana z Klasztoru na Jasnej Górze, ma do zaoferowania odwiedzającym znacznie więcej. Według legendy Częstochowa założona została w średniowieczu przez Częstocha. Zachowana do dzisiaj średniowieczna zabudowa oraz układ średniowiecznego centrum są bardzo ważnym zabytkiem historii. Warto przechadzać się uliczkami Częstochowy wśród urokliwych kamienic i budowanych na przestrzeni wieków kościołów.

Inną ciekawą atrakcją, szczególnie dla miłośników sztuki, jest Muzeum Częstochowskie, które obejmuje Ratusz miejski, Muzeum Haliny Poświatowskiej, poetki urodzonej w Częstochowie, oraz Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej. Dodatkowo prężnie działającymi instytucjami kulturalnymi są także Filharmonia Częstochowska oraz Teatr im. Adama Mickiewicza.
Przy Politechnice działa nowoczesne planetarium. W Złotej Górze znajduje się Park Miniatur Sakralnych – największe zabytki światowej architektury sakralnej w skali mini na wyciągnięcie ręki.
W mieście otworzono również Szlak Zabytków Techniki, który ciekawi nie tylko pasjonatów. Warto odkryć uroki Częstochowy! Agroturystyka u nas na to pozwala.

Jasna Góra w Częstochowie

agroturystyka jurajska

Jasna Góra, od setek lat najważniejsze w Polsce centrum pielgrzymkowe, to miejsce, które odwiedzić powinien każdy przebywający w Częstochowie. Malowniczo położony klasztor Paulinów góruje nad miastem i przez cały rok zdumiewa turystów swoją majestatycznością. Kryje także jedną z najbardziej niezwykłych tajemnic sakralnych – obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, która już od ponad sześciuset lat przyciąga pątników z całego świata i jest powiernikiem ich tajemnic, próśb i najskrytszych modlitw.
Sanktuarium Paulinów to piękna bazylika z ponad 100-metrową barokową wieżą, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. Oprócz niego na Jasnej Górze mogą Państwo zwiedzić między innymi skarbiec, arsenał oraz muzeum 600-lecia Jasnej Góry.
Zatrzymując się u nas, mają Państwo okazję zwiedzić to niesamowite miejsce nie tylko w okresie pielgrzymkowym, ale także przez cały rok. Zapraszamy do naszej agroturystyki pod Częstochową!

Starcza

Zapraszamy do Starczy – urokliwej wsi, która stanowi świetne miejsce wypadowe do odkrywania licznych atrakcji i tajemnic Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Noclegi u nas zapewnią Państwu ciszę i bliskość natury, a także zapierające dech w piersiach widoki i spokojną, rodzinną atmosferę.

W okolicy znajdą Państwo dwa piękne zabytkowe kościoły oraz wiele możliwości do aktywnego spędzenia czasu – na przykład nowe boiska do koszykówki i piłki nożnej czy duży plac zabaw. Dodatkowo 300 metrów od domu znajduje się piękny las, idealny na długie weekendowe spacery.

Przydatne linki:
www.starcza.eu/serwis/starcza.php
parafia.starcza.net

Jaskinie

Rejon Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej słynie z jaskiń, to istny raj dla grotołazów. Wybrane jaskinie:

 • Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika. Obok Smoczej Jamy na Wawelu to najbardziej znana jaskinia Polski, która nazwę zawdzięcza legendzie. Wedle niej w jaskimi miał się ukrywać przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego. Jaskinia ma długość 270 m.
 • Jaskinia Ciemna również w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika, nieopodal Ojcowa. To obszerna sala o długości 80 m, szerokości do 20 m i wysokości 10 m. Wejście znajduje się 410 m n.p.m.
 • Jaskinia Olsztyńska i Jaskinia Wszystkich Świętych – stanowią wspólny, niezwykle interesujący system. Urozmaicone formy korytarzy Jaskini Olsztyńskiej zniszczono na skutek wydobywania krystalicznego kalcytu dostepnego w tej jaskini pod koniec XIX w. Jednak do dziś to jedna z ciekawszych jaskiń w naszym regionie. Przejście do Jaskini Wszystkich Świętych łączącym obie jaskinie korytarzem.
 • Jaskinia pod Sokolą Górą znajduje się w Puchaczu. Zwana też Pochyłą (z uwagi na charakterystyczne dno) lub Zimną (ponieważ to jaskinia statyczna, tj. zimna, o średniej rocznej temperaturze tylko +3 st.C.).
 • Jaskinia Studnisko – jak podają autorzy strony zamekolsztyn.pl, to najgłębsza znana dziś jaskinia na Jurze (-75,5 m). Można w niej spotkać takie okazy przyodnicze jak chrząszcz troglobit.

Więcej informacji o jurajskich jaskiniach na stronach: zamekolsztyn.pl/item.php?id=12 i www.jura.pl

Zamki i warownie Szlaku Orlich Gniazd

Jura Krakowsko-Częstochowska zamkami i jaskiniami stoi. Ruiny tych pierwszych tworzą Szlak Orlich Gniazd – jedną z największych atrakcji turystycznych naszego regionu.
Zamki te, usytuowane właśnie niczym orle gniazda (wysoko, w trudno dostępnych miejscach z widokiem na okolicę), wznoszono w większości za czasów Kazimierza Wielkiego, miały ogrome znaczenie strategiczne i obronne. Dziś zachwycają położeniem, przemyślaną konstrukcją średniowiecznych budowniczych i rozmachem.
Wycieczka szlakiem Orlich Gniazd to piękna lekcja histori w terenie.

Zamek w Smoleniu zalicza się do I grupy zabytków architektury. Rozległe ruiny niegdyś okazałego zamku. Spod jego wieży można podziwiać widok na zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – jeden z najlepiej zachowanych zamków na szlaku. Okazała budowla lata świetności przeżywała w XVI w. Pochodzące z tamtych czasów źródła mówią o bogatym wyposażeniu wnętrz.
Zamek był ogromny. Do dziś świadczy o tym skomplikowany układ pomieszczeń, kilka skrzydeł, baszt, bastionów i mury obronne.
Zachowały się też pozostałości dawnego przedgrodzia (zamku dolnego) z dziedzińcem turniejowym, na który prowadzi resztka bramy głównej z fosą. Dawniej był tu most zwodzony.
Latem zamek ożywa przy okazji turniejów rycerskich i zawodów łuczniczych.

Zamek w Pieskowej Skale – zachowany niemal w pierwotnym stanie jest dziś wyjątkowym zabytkiem polskiej architektury renesansu. Po prostu trzeba tu przyjechać i poświęcić kilka godzin na jego zwiedzenie. Więcej informacji

Zamek w Ojcowie (nazwany przez króla Kazimierza “Ociec u skały”) był niegdyś 2-piętrową budowlą. Choć do dziś przetrwały tylko brama wjazdowa, dwupiętrowa baszta czy resztki murów kaplicy zamkowej, to warto tu przyjechać dla widoku na dolinę Prądnika. Studnia na środku dziedzińca sięga poziomu Prądnika (40 m).

Zamek w Rabsztynie – rozległe ruiny zamku położonego malowniczo (i strategicznie) na stoku dostępne są jedynie od strony północnej.

Zamki Bobolicach i Mirowie – oddalone od siebie 1,5 km. Są to bliźniacze budowle, choć każda ocalała w innym stanie. W Mirowie pozostały strzeliste ruiny gotyckiej budowli. W Bobolicach zachowały się ruiny zamku górnego.

Zamek Ostrężnik nie jest tak dobrze zachowany jak inne Orle Gniazda, dlatego nie jest tak dobrze widoczny. Można go zwiedzić przy okazji wycieczki szlakiem czarnym – idąc od zbiegu szlaków niebieskiego i czerwonego.

Zamek w Morsku – ruiny zamku, szczątki bramy i kilku pomieszczeń oraz zarys fosy i wałów obronnych.

Strażnice w Lutowcu, Ryczowie i Suliszowicach – w tych miejscach można natknąć się na ruiny średniowiecznych strażnic, czasem też murów obronnych.

Więcej informacji w serwisie www.jura.pl.

Zamek królewski w Olsztynie

agroturystyka jurajska
Z wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego zamku pozostały dziś urokliwe ruiny warowni z XIV wieku z wieżą (widokową). Zamek powstał w miejscu wczesnośredniowczego grodu w połowie XIV wieku na granicy Małpolski ze Śląskiem, stąd jego ranga w średniowieczu.
Po zdobyciu przez Szwedów w 1655 roku zamek stopniowo popadał w ruinę, tracąc na znaczeniu w wyniku rozwoju technik wojennych.
Do dziś największą atrakcją zamku jest 35-metrowa okrągła wieża, która w latach świetności warowni służyła jako więzienie dla skazanych na śmierć głodową. Można z niej podziwiać panoramę Jury. Dla zwiedzających dostępne są również fragmenty pomieszczeń mieszkalnych, a poza granicą murów prostokątna baszta obserwacyjna, zwana Starościnską.
W sezonie letnim na zamku odbywają się turnieje rycerskie.
Więcej informacji na stronie www.zamekolsztyn.pl.

Dworek Krasińskiego

Z Poraju niedaleko już również do Złotego Potoku – wsi, w której mieszkał jeden z najwybitniejszych twórców okresu romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Oprócz jego dworu można obejrzeć tam także piękny klasycystyczny pałac Raczyńskich.

Rezerwat przyrody Sokole Góry

Sokole Góry to największy rezerwat przyrody na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w wyższych partiach porośnięty lasem bukowym, w którym trafiają się 150-letnie okazy modrzewia polskiego.
Sokole Góry składają się z 10 kopulastych wzniesień. Są to kolejno, patrząc z zachodu na wschód:

 • Sokolica – grzbiet z odnogą Nowa Setka,
 • Kamienna Góra,
 • Pustelnica z południową odnogą Stara Setka,
 • Puchacz,
 • Knieja,
 • Donica,
 • Karzełek,
 • Jodłowa Góra.

W Sokolich Górach znajduje się kilkanaście jaskiń, najsłynniejsze z nich to jaskinie: Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, Wszystkich Świętych i Koralowa.

Obok bogatej flory w rezerwacie wystepują również liczne gatunki zwierząt: wiewiórka, kuna leśna, sarna, dzik, lis, dzięcioły, jastrzębie gołębiarze, makolągwy, myszołowy, padalec, gniewosz plamisty oraz ptaki lelki kozodoje. Odkryto tu również osiem gatunków nietoperzy!

Wypoczynek nad wodą

Nasze noclegi w Jurze to możliwość nie tylko spacerów po lasach i pasmach górskich – w odległości kilkunastu kilometrów od Starczy znajduje się zalew w Poraju – idealne miejsce do leniwego wypoczynku na plaży. Zalew świetnie przystosowany jest do plażowania, a w dodatku jest regularnie czyszczony i utrzymany w doskonałym stanie.

Ponadto niezwykle urokliwy jest także zalew w Pająku – jeden z najczystszych w regionie. Do dyspozycji wypoczywających jest tu piaszczystą plażą z boiskiem do piłki siatkowej oraz wiele sportowych atrakcji, jakie ma kompleks rekreacyjno-sportowy usytuowany tuż przy plaży (między innymi boiska do siatkówki, koszykówki czy tenisa ziemnego). W sezonie nad wodą znajduje się także grill-bar, kilkaset metrów dalej restauracja, a w lesie, po drugiej stronie zbiornika można wybrać się do smażalni ryb.

Aktywny wypoczynek: rower i konie

Dla szukających sposobu na aktywny wypoczynek, mamy kilka świetnych rozwiązań.
Oprócz propozycji wspinaczkowych na terenie Jury w okolicy naszego gospodarstwa rozciąga się 18-kilometrowa trasa rowerowa, z której mogą Państwo podziwiać najpiękniejsze widoki charakterystyczne tylko dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

agroturystyka jurajska

W Mirowie, dzielnicy Częstochowy, mieści się stadnina koni TKKF „Pegaz”. Zaprasza ona zarówno osoby już jeżdżące konno, jak i te, które chciałyby się tego nauczyć.

Pole golfowe w Konopiskach

Zachęcamy także do odwiedzenia pola golfowego w Konopiskach pod Częstochową! Rosa Private Golf Club to jedna z największych takich inwestycji – podczas prac na golfem przesunięto 1 000 000 m3 ziemi. Stworzono 14-hektarowe pole golfowe, obejmujące zbiorniki wodne połączone kaskadami. Greeny o powierzchni 700 mkw. zbudowano według standardów USGA.
W Konopiskach odbywają się liczne turnieje. Zapraszamy entuzjastów golfa do noclegu w naszym Domu Gościnnym.

Park linowy w Ogrodzieńcu

AdrenaLinaPark położony jest w przepięknej scenerii średniowiecznego zamku ogrodzienieckiego w Podzamczu. To miejsce świetnej zabawy dla dorosłych i dzieci, rodzin, grup zorganizwanych, wyjazdów integracyjnych.
Park linowy oferuje dwie trasy: jedną dla najmłodszych, druga dla starszych (kryterium wzrostu). Pierwsza – zielona – liczy 100 metrów i 9 przeszkód. Druga – czerwona – 32 przeszkody na linii o długości 400 metrów. Jej przejście (od 5 do 10 metrów nad ziemią) zajmuje około godziny.
Każdy uczestnik zostaje przeszkolony z zasad oraz posługiwania się specjalistycznym sprzętem asekurującym: uprzęże, lonże, kaski, liny asekuracyjne. Pomocą służy też wykwalifikowany personel parku.
Wszystko to sprawia, że w AdrenaLinaPark nie brakuje emocji i dobrej zabawy.


 • Facebook